Zakupy z dziećmi - lekcja w praktyce

 

Czy wiecie, że planowanie i robienie zakupów razem z dziećmi może być niesamowitą lekcją życia dla nich? Może rozwijać w nich umiejętność współpracy, komunikacji, mądrego gospodarowania pieniędzmi, negocjacji i in. To bardzo praktyczne kompetencje i warto wykorzystać tę okazję do ich rozwijania. Mamy dla Was kilka podpowiedzi, jak to zrobić skutecznie.

Czego uczy wspólne planowanie i robienie zakupów?

Przede wszystkim uczymy dziecko planowania wydatków i mądrego gospodarowania pieniędzmi. Przy okazji zakupów dziecko może utrwalać sobie, czym jest potrzeba, a czym zachcianka. Uczymy także odpowiedzialności (przed zakupami każdy z domowników zastanawia się, co jest mu potrzebne i ile może na to przeznaczyć pieniędzy).

A teraz praktyka:

Najpierw robimy listę zakupów. W ciągu tygodnia możemy zapisywać na niej rzeczy do kupienia. Jeśli są to zakupy zawsze w tym samym markecie -  warto sporządzić listę zgodnie z kolejnością działów - półek. To znacząco przyspieszy i usprawni zakupy. Jeśli dziecko potrafi już pisać, warto zachęcić, by samo sporządziło/zapisywało elementy na listę.

W trakcie zakupów zabieramy listę i długopis. Dziecko odczytuje i wykreśla elementy z listy, może także pomóc nam w umieszczaniu produktów w koszyku.

Przy okazji zakupów uczymy dziecko postawy proekologicznej i zabieramy ze sobą torby wielorazowe.

Jeśli robimy zakupy z małym dzieckiem, sprawdza się zabranie ze sobą książeczki lub innej zabawki, by zaciekawić dziecko np. podczas stania w kolejce.

Aby uniknąć bycia " naciąganym" na wszystko, co spodoba się dziecku – PRZED ZAKUPAMI ustalamy kwotę lub konkretnie, co dziecko może sobie kupić/czego potrzebuje.

Powodzenia!

Nasi partnerzy
Logo 1
Logo 2
Logo 3
Logo 4
Logo 5